تاریخچه آجر لفتون و موارد کاربرد آن در ساختمان سازی

تاریخچه آجر لفتون

در این مقاله برآن شدیم تا به طور مختصر تاریخچه آجر لفتون و موارد کاربرد آن در صنعت ساختمان سازی را توضیح دهیم.

آجر لفتون که اولین بار در روستایی در اطراف اصفهان با همین نام دیده شد. لفتون روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اصفهان است.این نوع آجر برای اولین بار در این روستا تولید شد و نام این روستا را گرفت. امروزه این آجر در شهرهای مختلف استان اصفهان تولید و عرضه می شود. سایز بزرگ آن بیشتر مناسب ساختمان سازی و دیوار چینی است. نوع مرغوب آجر لفتون پس از بندکشی به عنوان نما هم کاربرد دارد.


آجر لفتون معمولا در استان های اصفهان و یزد و در رو رنگ زرد و قرمز تولید میشود. مرغوب ترین نوع آجر لفتون ۱۰ گل یا ۱۰ سوراخ و با خاک رس اصفهان میباشد. این سوراخ ها به منظور کاهش وزن آجر ،عایق بندی و ایجاد خلا هستند. سایز بزرگ در دیوار چینی محوطه ها ، حصارهای باغ و ویلا ،سوله ها و حیاط منزل به کار میرود. و سایز کوچک آن در دیوارچین اتاق ها ، تراس هاف درپوش حمام و دستشویی و زدن سقف به کمک تیر آهن کاربرد دارد.

آجر لفتون چیست؟


خاک رس اصفهان دارای ناخالصی کمی می باشد. بهترین و مرغوب ترین خاک برای تولید آجر لفتون می باشد. آجر لفتون را برای دیوارهایی که باید وزن را تحمل کند یا فشار برآن است استفاده می شود.
آجر لفتون با نام های آجر زبره یا آجر نما سوله سازی یا آجر سوراخدار یا آجر بهمنی هم شناخته شده است. این سوراخ ها به منظور کاهش وزن آجر ، عایقبندی و ایجاد خلاء به وجود آمده اند.

در مقاله فوق تاریخچه آجر لفتون و موارد کاربرد آن در ساختمان سازی را بررسی مختصری کردیم .